Festival Award Winners

Window Display Contest - 2018

Event Partners: A&W Plumbing & Heating

  1. Tammy's Tiny Tots (TIE)
    St. Joseph Memorial Hospital (TIE)

  2. One Hot Cookie

  3. Jackson County Housing Authority - 13th Street

  4. First Mid-Illinois Bank & Trust

  5. Edward Jones - Mark Chalem

  6. Think Vintage!

  7. Brews Brothers Taproom

  8. Silkworm, Inc.

Apple Blossoms Contest - 2018

Event Partners: PLP Battery Supply

  • Age Group 0-2: Maci Jo Maynor, 18 months
     Daughter of Chelsea & Christopher Maynor
                               

  • Age Group 3-4: Raelyn Elbrecht, 3 years
    Daughter of Christina & Joe Elbrecht

Appletime Golf Classic - 2018

Event Partners: First Southern Bank, Magic 95.1 FM, & The Southern Illinoisan 

Apple Pie & Apple Butter - 2018

Event Partner: Silkworm, Inc.

Apple Pie

Junior Division

  • Lily Tejada

Traditional

  1. Teresa Herring

  2. Shirley Krienert

  3. Heather Johnson

Non-Traditional

  1. Karen Hale

  2. Susie Kilquist

  3. Jeanne Holt

Event Partner's Choice - Traditional

  • Tammy Hood

Capt's Choice - Non-Traditional

  • Stacia Herring  

Apple Butter

  1. Becky Roberts

  2. Nance Grandkids

  3. Barbara Alstat

Apple Pie Eating Contest - 2018

Event Partner: Penn Aluminum International & Magic 95.1

  • K-8th Division
    Team: Jackson County 4H
    Members: Gitanjali Kohli, James Akins, Parker Hindrichs, Madison Stanton, Tillie Ayres

  • Middle School Division
    Team: MMS JV Cheer
    Members: Alana Pyatt, Aubrie Hoffman, Lexie Blevens, Keyona Humphrey, Mylee Herring

  • Murphysboro Fire Dept. vs. Murphysboro-Pomona-Somerset Grudge Match
    Team: Murphysboro Fire Dept.
    Members: Chris Morber, Lance Liggett, Adam Tarrants, Charlie Nance, Jonathan Travelstead

  • Adult Division
    Team: Carruthers Apple Annihilators
    Members: Matthew Todd, April Bartnick, November Davison, Gloria Estrada, Christine Chambers


A Taste of Murphysboro Scholarship - 2018

  • Alivia Grisson

  • Bryson Young

Children's Pet & Hobby Parade - 2018

Event Partners: Jackson County Abstract & Title Guarantee Company, Murphysboro Education Association, & 101.5 CIL-FM

Bicycles

Pets

Parade Theme

1.

The Aldridge Girls

1.

Contes Family

1.

Jack Kincaid & Judah Finn Tweedy-Logan

2.

MMS Bike Club

2.

Nora Bailey & Yadi

 

 

 

 

3.

Bethany Wougamon

 

 

 

 

Honorable Mentions:

- Manessah Esker

- Kimberly & Jackie

 

Miscellaneous

1. N/A

Kid & Parent Built Floats

Organization Built Floats

1.

N/A

1.

St. Andrew School

 

 

2.

Casey's General Store

 

 

3.

GJAL & Carruthers Schools

 

 

Honorable Mentions:

Church of Jesus Christ of Latter Day Saints


Best Overall Float

  • Immanuel Lutheran School

Grand Parade - 2018

Event Partners: WSIL-TV 3 & The Southern Illinoisan

FLOATS

Clubs/Organizations

Business/Industry

1.

Jackson County Farm Bureau

1.

First Bank & Trust Co of Murphysboro

2.

Liberty Theater

2.

Country Financial

3.

John A. Logan Museum

3.

Silkwom

 

Individuals/Churches

Youth Groups/Schools

1.

New Life Tabernacle Church

1.

St. Andrew School

2.

Elm Street Baptist Church

2.

GJAL & Carruthers Schools

3.

Bost Family

3.

Cub Scouts Pack 112


Queen's Award for Best Float

  • Jackson County Farm Bureau

Mayor's Award for Most Beautiful Float

  • Immanuel Lutheran Church & School 

President of the Chamber of Commerce's Award for Most Original Float

  • John A. Logan Museum

 

POMS/DANCE

  1. Studio 84

  2. The Beautiful Ones Dance Team

  3. Trico Cheer Squad - Middle School

MARCHING BANDS

Class B

 

 

1.

Cobden Jr. & Sr. High School

Drum Major:

Trico

2.

Trico Jr. & Sr. High School

Auxiliary:

Shawnee

3.

Sesser-Valier High School

Percussion: 

Cobden

4.

Shawnee Jr. & Sr. High School

 

 

 

Class A

 

 

1.

Pinckneyville High School

Drum Major: 

Pinckneyville

2.

Kelly High School (Benton, Mo.)

Auxillary: 

Pinckneyville

 

 

Percussion: 

Pinckneyville

 

Class AA

 

 

1.

Harrisburg High School

Drum Major: 

Harrisburg

2.

Centralia High School

Auxiliary: 

Harrisburg

3.

Potosi High School (Potosi, Mo.)

Percussion: 

Harrisburg

 

 

 

 

 

Class AAA

 

 

1.

Waterloo High School

Drum Major: 

Waterloo

2.

Belleville West High School

Auxiliary: 

Waterloo

 

 

Percussion: 

Waterloo

 

Class Jr HS/Middle School

 

 

1.

Pinckneyville Jr. High School

Drum Major: 

Pinckneyville

2.

DuQuoin Middle School

Auxiliary: 

Pinckneyville

3.

Anna-Jonesboro Jr. High School

Percussion: 

Pinckneyville


Appletime 5K Walk/Run - 2018

Event Partners: St. Joseph Memorial Hospital/SIH & Murphy-Wall State Bank & Trust

Overall Winners

  • Male Runner: Matt Seymour - 19:51.2

  • Female Runner: Bethany Jenkins - 21:39.2

  • Male Walker: Tony Miksanek - 34:19.8

  • Female Walker: Panja Ewell - 35:00.8

**For a full list of results, please visit the results page at the link below**

2018 Appletime 5K Walk/Run Results

Miss Apple Festival Pageant - 2018

Event Partners: Wright Do-It Center (Scholarship), Jessica Holder-Country Financial, & The Southern Illinoisan

  • Queen: Kaci Rendleman

  • 1st Runner-Up: Sarai Davis

  • 2nd Runner-Up: Corgan Lynch


Prince & Princess Contest - 2018

Event Partner: The First Bank & Trust Co. of Murphysboro

  • Prince: Parker Smith

  • 1st Runner-Up: Phoenix Hickam
     

  • Princess: Hailey Kupferer

  • 1st Runner-Up: Jacey Mae Duffy

Drums at Appletime - 2018

Event Partners: Republic Services, Inc., The Southern Illinoisan, & WPSD Local 6

Class A

 

 

1.

Pinckneyville High School

Drum Major: 

Pinckneyville

2.

Kelly High School (Benton, Mo.)

Percussion: 

Pinckneyville

 

 

Auxiliary: 

Pinckneyville

 

 

Music Performance: 

Pinckneyville

 

 

Visual Performance: 

Pinckneyville

Class AA

 

 

1.

St. Charles West High School (Mo.)

Drum Major: 

Potosi

2.

Potosi High School (Mo.) TIE

Percussion: 

St. Charles West

 

Carterville High School TIE

Auxiliary: 

Centralia

4.

Centralia High School

Music Performance: 

St. Charles West

 

 

Visual Performance: 

St. Charles West

Class AAA

 

 

1.

Waterloo  High School

Drum Major: 

Belleville West

2.

Belleville West High School

Percussion: 

Waterloo

3.

Alton High School

Auxiliary: 

Waterloo

4.

Carbondale High School

Music Performance: 

Waterloo

 

          

Visual Performance: 

Waterloo


Tony Stevens Soloist Award
Best Overall Soloist

  • Waterloo High School Flute Solo

Drums at Appletime Champion
Best Overall Score in Field Show Competition

  • Waterloo High School Marching Bulldogs

Marion Nash Grand Champion Award
Best Overall Combined Parade & Field Show Scores

  • Waterloo High School Marching Bulldogs
     

Fiddle and Banjo Contest - 2018

Open Fiddle

  1. John Simmons - Egypt Mills, MO

  2. George Claude - Murphysboro, IL

  3. John Heizer - Jackson, MO

Junior Fiddle

  1. Nathaniel Worthington - Evansville, IL

  2. Maddie Dieters - Marion, IL

  3. Natalie Bradshaw - Red Bud, IL

Open Banjo

  1. Jake Morgan - Waterloo, IL

  2. Joy Worthington - Evansville, IL

  3. Isaiah Dieters - Marion, IL. (TIE)
    Audrey Bradshaw - Red Bud, IL (TIE)

Senior Winner

  1. Quinton Huck - Ste. Genevieve, MO

Appletime Show & Shine - 2018

Event Partners: Regions Bank, The Southern Illinoisan, & 100.7 KGMO

Motorcycles

 

1.

Sue Chandler - Murphyboro, IL

2008 Harley-Davidson Sportster 1200

2.

Scott Holder - Murphysboro, IL

2005 Harley-Davidson Fatboy CVO

3.

Terry Egbert - Oraville, IL

1977 Harley-Davidson Shovelhead



Cars/Trucks

 

1930's

 

1.

Evan Wills - West Frankfort, IL

1930 Ford Model A

2.

Elmer Ellis - Vergennes, IL

1936 Plymouth P2 Coupe

 

 

 

1940's

 

1.

Vaylen Jackson - Thompsonville, IL

1941 Chevrolet Coupe

 

 

 

 

 

 

1950's

 

1.

Darrel Copus - Tamaroa, IL

1955 Chevrolet Bel Air

2.

Robert Grob - Murphysboro, IL

1957 Chevrolet Bel Air Hardtop

3.

Toot & Mary Arview-Thompsonville, IL

1950 Chevrolet Pickup

1960's

 

1.

Lily Brown - DeSoto, IL

1967 Ford Mustang GT

2.

John Powell - Vienna, IL

1968 Chevy Chevlle

3.

Gary Skinner - West Frankfort, IL

1960 Chevy Corvette

1970's

 

1.

Charlie Sanders - Carbondale, IL

1970 Chevrolet Camaro SS

2.

Devin Willis - West Frankfort, IL

1979 Pontiac Trans Am

3.

Harley King - Willisville, IL

1972 Chevrolet El Camino

1980's

 

1.

Blade Tellefson - Centrailia, IL

1989 Ford Mustang

 

 

 

 

 

 

1990's

 

1.

Bob Clay - Eddyville, IL

1990 Toyota Deluxe 4x4

2.

Carroll Toler - Thompsonville, IL

1993 Chevrolet Silverado

3.

Charlie Sanders - Carbondale, IL

1990 Chevrolet Camaro Iroc

2000's

 

1.

Jim Rasor - Carterville, IL

2005 BMW M3

2.

Matt Wright - Murphysboro, IL

2005 Chevrolet Silverado

3.

Joe Johnson - Murphysboro, IL

2007 Ford Mustang

2010's

 

1.

Tonya Knust - Murphysboro, IL

2019 Dodge Ram

2.

Kenny Adkins - Coulterville, IL

2007 Chevrolet Camaro SS Convertible

 

 

 


Best in Show

  • Darrel Copus - 1955 Chevrolet Bel Air

Queen's Choice

  • Gary Skinner - 1960 Chevrolet Corvette

Mayor's Choice

  • Toot & Mary Arview - 1950 Chevrolet Pickup

Event Partner's Choice

  • Lily Brown - 1967 Ford Mustang GT

Big Muddy Apple Obstacle Run - 2018

Event Partners: River Radio

Overall Best Times

Male: Eli Theeminent, 34 - Murphysboro, IL - 39:41

Female: Lindsy Carey, 27 - Fredericktown, MO - 32:48

**For a full list of results, please visit the Run to Succeed results page at the link below**

2018 Big Muddy Apple Obstacle Run Results - Run to Succeed


Phone: 618.684.3200
Email: murphysboroapplefestival@gmail.com
© 2018 Murphysboro Apple Festival, Inc.
All Rights Reserved
A 501(c) Non-For-Profit Organization